Centrum Edukacji Dziecięcej

| 0 comments

Osobiści uważam, że jest to najmilszy nasz projekt, bo skierowany do najmłodszych dzieci. Przez nasze Centrum przewinęło się wiele zdolnych dzieciaków. Różnego rodzaju zajęcia rozwijające prowadzimy już 6 lat, od początku powołania stowarzyszenia. Zaczynaliśmy od zajęć ogólnorozwojowych prowadzonych metodą Weroniki Sherborne na hali w Gimnazjum, uczęszczały na te zajęcia zwariowane maluchy z aktywnymi rodzicami (głównie mamami). Te maluch obecnie chodzą do I-III klasy. Pamiętam zajęcia plastyczne, warsztaty dla rodziców, spotkania świąteczne w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej, która nas przygarnęła gdy nie mieliśmy się gdzie podziać, za co bardzo dziękujemy. Od czasu gdy udostępnił nam salkę przy Kaplicy ksiądz Proboszcz mamy komfortową sytuację. Wspólnymi siłami wyremontowaliśmy ją z młodzieżą, która wciąż współpracuje z naszą organizacją. Dzięki pozyskiwaniu funduszy z różnych projektów i programów wyposażyliśmy nasz Klubik w potrzebne pomoce i sprzęty. Dzięki temu nasza oferta wciąż się rozwija, a naszym celem jest rzetelne podążanie za potrzebami dzieci i rodziców. CED jest więc takim naszym dzieckiem, które zrodziło się z wielkiej potrzeby aktywności, zabawy, nauki i spotkań z ludźmi. Zajęcia odbywają się w Klubiku Aktywnych Dzieci i Rodziców „Żychliniołki” – tak nazywamy naszą salkę, bo przychodzą do niej zarówno aniołki i diablątka, a słowo aktywnych ma swój początek w zajęciach ogólnorozwojowych, w których uczestniczyły często „nadaktywne dzieci” , które po prostu wychowały sobie aktywnych rodziców. Mimo tego, że projekty się już kończą to CED będzie trwał dalej tylko, że w zmienionej oprawie.

Od grudnia nastąpi zmiana harmonogramu, którą podamy na tablicy informacyjnej w Klubiku jak również na naszej grupie i stronie. Skończyły się już zajęcia „Przygoda z j. angielskim”, które cieszyły się dużą popularnością wśród naszych zdolnych dzieciaków oraz zajęcia logorytmiczne i plastyczne, które były szczególnie „smaczne”. Czasami sama się na nie podkradałam, bo pani Kasia Wiśniewska (nasz logopeda) zawsze miała ze sobą coś słodkiego. Dzieciaki chyba najbardziej lubiły to ćwiczenie z Nutellą . W grudniu będą kontynuowane zajęcia „Ruch , dotyk, rytm…” skierowane do dzieci , które w przyszłym roku będą rozpoczynały naukę szkolną. Będą to zajęcia dodatkowe dla tych dzieciaków, które wykazują zainteresowanie literkami, liczeniem i czytaniem. Pomożemy rodzicom nakierować te naukowe zapędy ich pociech na dobrą ścieżkę. Szczególnie zapraszamy małych matematyków, którzy nie lubią głosować i brzydzą się pisaniem wrr, jak również młodych humanistów, którzy kochają literki, sprawnie głoskują ale nie znoszą cyferek i liczenia. Zajęcia będzie prowadził nasz ulubiony i doświadczony pedagog terapeuta pani Kasia Brzozowska oraz ja – też terapeuta czyli Matylda Jakubowska – Czaja. Na zajęcia zapraszamy również rodziców, którzy chcieliby się czegoś więcej dowiedzieć o pracy z dzieckiem, zapraszamy również tych rodziców, którzy zauważyli jakieś trudności u swoich pociech – postaramy się pomóc w ramach naszych możliwości.

Debatujemy również nad tym czy ruszyć z zajęciami ogólnorozwojowymi dla maluszków i rodziców prowadzonych metodą Weroniki Sherborne. Mamy kilku chętnych rodziców, jednak najpierw musimy zorganizować grupę. Jeżeli masz dziecko w wieku 3-4 lata i rozpiera je energia (szczególnie jesienią i zimą), która czasami może wyprowadzić Cię na bezdroża cierpliwości to znaczy, że te zajęcia są dla WAS!!! Odezwij się do nas , wpiszemy Was na listę i podamy więcej informacji. Dla jasności dodam jeszcze, że nie są to zajęcia typu: przyprowadzam dziecko i wychodzę …. Te zajęcia praktycznie „idą” na motywacji rodzica, który jest kotwicą, sterem i motorem wszystkich działań. Tak więc rodziców aktywnych, zmotywowanych zapraszamy serdecznie do aktywnej zabawy ze swoim dzieckiem!

W ramach naszych projektów organizowaliśmy również różnego rodzaju akcje, wycieczki i uroczystości. Latem odbył się Festiwal Gier Podwórkowych, wycieczka do lasu z lekcją o grzybach i życiu lasu. Jak co roku zadbaliśmy również o najstarsze, zapomniane groby na naszym cmentarzu, dzieciaki wzięły udział w warsztatach florystycznych. Szukaliśmy również śladów naszych przodków w Skansenie pod Łowiczem, zorganizowaliśmy wieczór historyczno- archeologiczny. Obecnie planujemy wizytę w WTZ, gdyż zawsze podziwialiśmy kunszt prac plastycznych wykonywanych przez uczestników warsztatów zajęciowych. Już niedługo odbędzie się organizowany przez członków stowarzyszenia, wolontariuszy, rodziców i dzieci „Bal Przebierańców u Andrzeja Czarodzieja” dla wszystkich dzieciaków uczestniczących w naszych projektach.

Uffffff ale się rozpisałam, ale fajnie było trochę powspominać Na koniec chcę podziękować naszym Paniom, które prowadziły zajęcia: Kasi, Agacie i Kasi za zaangażowanie, cierpliwość i życzę Wam i sobie dalszej miłej współpracy.

Matylda Czaja.

Fotorelacja z działań w projekcie CED – zadaniu publicznym dofinansowanym przez Gminą Żychlin

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.