„Ocalmy od Zapomnienia” – Apel o współpracę!

| 1 Comment

ratujemy-stare-pomnikiZwracamy się z prośbą o przystąpienie do Akcji „ Ocalmy od zapomnienia” – ratujemy stare pomniki. AKCJA „ Ocalmy od zapomnienia” organizowana jest po raz pierwszy przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin. Chcielibyśmy zachęcić wszystkie organizacje pozarządowe z naszej gminy oraz szkoły i instytucje do wspólnego kwestowania.

Planujemy w dniach 1,2,3 listopada zorganizować kwestę na Cmentarzu parafialnym w Żychlinie w celu zgromadzenia środków na renowację zabytkowych pomników. Naszą akcję planujemy również kontynuować przez kolejne lata. Dochód z tegorocznej kwesty chcielibyśmy przeznaczyć na renowację nagrobka młodej, dwudziestopięcioletniej matki – Marii Kozielskiej (na zdjęciu). Pomnik ten stoi przy głównej alei cmentarza, wprowadza zapewne każdego przechodnia w zadumę i nostalgię. Anioł, który jest zwieńczeniem wielkiego bólu i stary wymaga natychmiastowej renowacji. Jego odnowienie będzie możliwe tylko dzięki woli i poparciu mieszkańców Żychlina. Poza tym wybraliśmy ten pomnik ponieważ od trzech lat wspólnie z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej i Szkoły Podstawowej nr 1 dbamy właśnie o ten nagrobek. Sprzątamy, a na 1 listopada przygotowujemy wiązankę i zapalamy znicze. Pomnik ten jest dla nas, a szczególnie dla dzieci, które o niego dbają symbolem miłości i bólu – dwóch uczuć, które niestety są sobie tak bliskie.

Wierzymy, że los naszych zabytkowych nagrobków i pamięć o zmarłych nie są Wam obojętne i liczymy na współpracę. Planujemy stworzyć zespół, który wytypuje kolejne pomniki do renowacji, stworzy harmonogram działań w ramach rozpoczętej akcji. Składamy do Urzędu Gminy stosowny wniosek o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej.

Jeżeli są Państwo zainteresowani przyłączeniem się do akcji zapraszamy na spotkanie w Szkole Podstawowej nr 1 w Żychlinie, we wtorek 30 października o godz. 16:00, w sali na parterze. Prosimy o wytypowanie osób chętnych do kwestowania, gdyż na spotkaniu ustalimy dyżury.

Pozdrawiam Matylda

One Comment

  1. Ostatnia to była chyba chwila na podjęcie tej akcji, bo starych, zabytkowych w części, nagrobków, na naszym cmentarzu coraz mniej. Słowa uznania dla Stowarzyszenia za jej podjęcie i sprawne przeprowadzenie. Słowa uznania za zaangażowanie w jej przebieg wielu żychlińskich środowisk. Sądzę, że pomysł spodobał się większości żychlinian, a i kwestującym sprawił wiele satysfakcji. Dzięki Wam Żychlin odkrył kawałeczek swojej historii – piękną opowieść o Marii i rodzinie Kozielskich. Ile jeszcze takich historii czeka na odkrycie w niejednej żychlińskiej rodzinie….

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.