Wiązanki na zapomniane, samotne groby 2011

| 0 comments

W poniedziałek przed Świętem Wszystkich Świętych dzieci i rodzice z Klubiku Żychliniołki dzięki wsparciu naszego gospodarza czyli Księdza Proboszcza Wiesława Frelka i kwiaciarni „pod Aniołem” w ramach warsztatów florystycznych wykonały wiązanki na zapomniane, samotne groby na naszym cmentarzu. Wspólnie wybraliśmy się na cmentarz i wybraliśmy kilkanaście pomników, na których złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy symboliczny znicz.  Nasza akcja co roku ma większy zakres, w zeszłym roku przed 1 Listopada dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żychlinie uprzątnęły piękny pomnik z piaskowca z Aniołem i położyły na nim różaną wiązankę zrobioną na zajęciach w szkole z suszonych liści , w tym roku udało nam się zadbać o więcej grobów. Wierzymy, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej.

Zwracamy się również z prośbą do wszystkich, którzy (zapewne z dobrymi intencjami ) dekorują te samotne groby starymi wiązankami i kwiatami ze swoich pomników, które raczej powinny znaleźć się w śmieciach. Prosimy, tam gdzie widać , że jest położona świeża wiązanka, może niekoniecznie wielka, ale symboliczna – nie stawiajcie kolejnych, które są zniszczone, wypłowiałe i brudne.

Od razu przypomina mi się sytuacja ,która wprawiła mnie w osłupienie gdy pracowałam w Domu Dziecka w Warszawie. Ludzi przynosili nam „dary” , niektóre były w takim stanie, że nasze zdziwienia nie miało końca – pocerowane rajstopy, spodnie dzwony z lat 60 z oberwanymi guzikami, popsute zabawki, wytarte i pozarywane fotele itp. cuda , które potem zapełniały nasze śmietniki, za których wywóz musieliśmy zapłacić. Więc proszę szanujmy się wzajemnie i nie obdarowujmy się na siłę czymś co sami wyrzucilibyśmy na śmietnik. I zastanówmy się następnym razem gdy zaproponujemy koledze „zjedz, bo ja już nie mogę”;)

Zapraszamy również do galerii: Wiązanki na opuszczone groby

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.