Wymiana integracyjno-sportowa we Włoszech

| 0 comments

Pomimo wcześniejszych sukcesów „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin” nie ustępuje w swoich działaniach. Dowodem tego była kolejna wymiana integracyjno-sportowa, w której udział wzięła m.in. Żychlińska grupa młodzieży. Projekt odbył się w słonecznej Italii w dniach 24.04.2011 – 1.05.2011r i obejmował wiele atrakcji, zaczynając od integracyjnych gier i rozmów, kończąc na zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. Program wymiany był ułożony tak, aby młodzież z Walii, Portugalii, Włoch i Polski mogła jak najlepiej poznać swoje obyczaje i kulturę, a zarazem zyskać nowych przyjaciół. 

Przez pierwsze cztery dni uczestnicy mieszkali w pięknie położonym hotelu we Włoskich Alpach, gdzie mogli się ze sobą zintegrować oraz poznać okoliczne zabytki. Po tych terenach oprowadzał ich miejscowy przewodnik, który wyjaśniał genezę powstania tych miejsc oraz opowiadał historie i ciekawostki z nimi związane. Po tym okresie uczestnicy zostali przewiezieni do miejscowości pod Turynem, gdzie zamieszkali w domach młodzieży z Włoch. Program obejmował wiele atrakcji sportowych, w których grupa polska aktywnie uczestniczyła.

Tematem przewodnim było „ Przełamywanie barier, zapobieganie stereotypom oraz umożliwianie równych szans”. W trakcie wymiany odbyły się warsztaty mające na celu uświadomienie uczestnikom wiele psychicznych aspektów dotyczących życia niepełnosprawnych. Każdego dnia odbywały się tzw. „wieczory”, podczas których każda grupa z osobna ukazywała obyczaje i tradycje swojego państwa.

Jako uczestnik, mogę śmiało powiedzieć, że wymiana do Włoch została przygotowana bardzo dobrze. Warsztaty i zajęcia spowodowały, że młodzież przejęła się problemami, na które do tej pory nie zwracała uwagi. Czasu, którego spędziłem we Włoszech nie uważam za stracony.

Uczestnik,
Michał Olech

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.